Cesta k vysnívanej postave.

„Slzy ti prenesú súcit, pot ti prinesie výsledky.“
Keď tak nad tým premýšľam, mám naozaj obrovskú  radosť, že sa môžem práve s vami podeliť o moje skúsenosti na túto tému. Najprv by som však chcela podotknúť, že nie som žiadny profesionál ohľadom zdravej stravy a taktiež nie som ani fitness tréner, predtým ako začnete odcudzovať moje rady. Veľa vecí mám načítaných a hlavne odskúšaných na seba, a preto sa vám budem snažiť radiť z vlastných skúseností. Kedže je táto téma veľmi rozsiahla určite očakávajte aj ďalšie príspevky ohľadom fitness a zdravej stravy, v ktorých sa dozviete viac a viac.Určite sa máte na čo tešiť!
Tak, ideme na to? 🙂
Na začiatku Vás chcem privítať na mojom prvom Blogu a aj príspevku, dúfam že vám moje rady niečo dajú a budete to mať ľahšie. Viem, každý sme iný,odlišný organizmus,metabolizmus, genetické predispozície,každý nemáme tú odhodlanosť a hlavne každý máme iný cieľ, na ktorý potrebujeme Motiváciu. A tým začnem písať o sebe, pretože motivácia bolo to,čo ma k tomu „dokopalo“. Každý by si mal nájsť svoj vzor, ale ja som si našla motiváciu sama v sebe. Všimla som si, že keď mi píšete správy tak obsahujú vety aj ako: „chcem vyzerať úplne ako ty“chcem také isté nohy“ako dosiahnem také isté brucho“, je to síce milé, ale treba sa zamerať aj na to, že dosť záleží od výšky, od stavby tela a docieliť úplne rovnakú postavu je asi nemožné, ale docieliť svoju predstavu je už reálne. Ako som začala ja? Pozrela som sa do zrkadla zhrozene, znechutene a povedala si, že to nejde takto ďalej. Kedže mám dobrý apetít bolo to dosť ťažké vzdať sa mojich obľúbených jedál, sladkostí a hlavne neskoré večerné vyjedanie :D. Hlavná zmena začína už v hlave, treba sa naštartovať na iné zvyky a predstaviť si svoj cieľ. Prvé, čo som spravila vyfotila som svoju postavu, predtým než som začala niečo robiť, aby som mala dostatočnú motiváciu, a vážne mi to pomáhalo.
Dôležitá je zmena stravy, je to podľa mňa až 70% a cvičenie zvyšných 30%. Vyradila som hlavne biele pečivo, sladené minerálne vody, sladkosti, slané a vyprážané jedlá a nezdravé potraviny medzi ktoré patria napr. biely cukor, múka, atď. Naopak som zaradila do svojho jedálnička viac ovocia, zeleniny, bielkovín, strukovín, príjem vody, atď. Zo začiatku som bývala dosť nervózna, pretože som sa absolútne nevedela orientovať – kedy a čo mám jesť a ako presne cvičiť. Veľmi mi  pomohli rady od bikiny fitness Dominiky Kid Kovácsovej, napr. dosť základnú informáciu – sacharidy doobeda, ktorou sa radím doteraz. Zo začiatku som začala behávať, čo mi dosť pomohlo na mojej ceste schudnúť. Behávala som 4-5x za týždeň 4 km normálnym tempom, do kopca a na koniec rýchly beh. Neskôr mi nestačilo len schudnúť, chcela som viac a to mať krásne bruško a spevnené telo. Cvičila som vo fitness centre cca 1/5 hodiny partie ako brucho, zadok, nohy, ruky, chrbát. Zo začiatku som v tom systém nemala, ale našla som si spôsob ako mi to vyhovuje doteraz. Cvičím doma cviky s vlastnou váhou zamerané na stehná, zadok a brucho alebo idem do fitka. Beh už minimalizujem kvôli problémom s kolenom. Prvé zmeny som na sebe spozorovala každým mesiacom. Bolo neskutočne inšpirujúce vidieť moje pokroky, čo ma posúvalo ďalej a ďalej. Prikladám fotku cvičenia po 2 mesiacoch cvičenia a dodržiavania zdravej stravy.
 

Cvičenie sa stane súčasťou života , nie je to žiadna povinnosť, beriem to ako odreagovanie, je to závislosť. Stačí si len zvyknúť :). Cvičiť som začala v marci 2014, hlavne som chcela schudnúť do leta, čo bolo mojim hlavným cieľom, ale po lete som pokračovala a teraz to budú 2 roky a som neskutočné vďačná, že som si našla cestu k môjmu telu a zdravému duchu. Robím to len pre seba, pre svoj dobrý pocit, pre ten pocit, ktorý sa nedá kúpiť.

 3 najčastejšie otázky
 
1. Berieš nejaké doplnky stravy?

Áno, po cvičení pijem s mliekom/vodou protein Hypro-85 s jahodovou príchuťou. Určite odporúčam, mne osobne to veľmi pomáhalo a naštartovalo, vždy po cvičení som sa na neho tešila 😀

2. Máš aj cheat day alebo cheat meal?
Ja osobne mávam svoj deň kedy jem všetko načo mám chuť, čiže sa naozaj prejem, zvyčajne v nedeľu. Ale zo začiatku pri chudnutí a nových návykov som nemávala cheat day, bola som na seba dosť prísna a zásadová. Momentálne sa až tak nekontrolujem, robím tak aby som bola spokojná a fit.

3. Ako sa prinútiš cvičiť?
Nenútim sa, ako som spomínala cvičím rada a pre seba. Samozrejme, mám dni kedy nestíham alebo sa mi nechce, ale musíte si nájsť zmysel cvičenia.